Deli z drugimi

Naravovarstveniki v Ljubljani

Dijaki 1. a, 2. b, 3. a in 4. a oddelka programa naravovarstveni tehnik, smo se udeležili zadnje ekskurzije v tem šolskem letu.

Najprej smo se odpravili v naš najstarejši botanični vrt. Od vodičke smo izvedeli, da je bil Botanični vrt Univerze v Ljubljani ustanovljen leta 1810. Eden izmed ustanoviteljev botaničnega vrta je bil priznani naravoslovec Franc Hladnik, ki je na območju Triglavskega narodnega parka odkril rastlino, danes znano kot rebrinčevolistna hladnikija – danes je zavarovana rastlinska vrsta.

Danes obsega približno dva hektarja površine, na kateri uspeva več kot 4.500 rastlinskih vrst z vsega sveta. Že na začetku nam je omenila dragocenost botaničnega vrta – Fleischmannov rebrinec, endemit, ki ga v naravnem okolju ne najdemo več.

Pot smo nadaljevali do tise (Taxus baccata) in dvokrpega ginka (Ginkgo biloba). Spoznali smo, da je tisa zavarovana drevesna vrsta, kar pomeni, da je ne smemo prosto izsekavati.

Videli smo tudi sekvojo. Zanimivo je, da semena te vrste zelo dobro vzkalijo pri visokih temperaturah in ob prisotnosti pepela.

Nato smo si ogledali še steklenjak, kjer uspevajo eksotične rastline z vseh koncev sveta.

Za konec pa smo izvedeli kakšna je razlika med šmarnico in čemažem in si oba tudi ogledali. Čemaž smo zavonjali že na daleč.

Po obisku botaničnega vrta smo se odpravili še v ZOO Ljubljana, kjer smo imeli priložnost pobožati nekatere živali, na primer ptičjega pajka, malega madagaskarskega tenreka in kuščarja. Ogledali smo si tudi druge živali v njihovih ogradah, kot so sajmirije (opica ficko), šimpanzjo družino, žirafi, mačjo pando, medveda idr.. Po vodenem ogledu smo imeli čas za samostojen sprehod in nakup spominkov.

Ob zaključku smo poudarili naravovarstveni pomen obeh ustanov – Botaničnega vrta in ZOO Ljubljana.

Za odlično organizacijo se zahvaljujemo prof. Slivnjak Ramuta.

Zapisal Matija Bobek 4.a.NT