l1

BIOTEHNIŠKA ŠOLA MARIBOR

Vrbanska cesta 30, 2000 Maribor

Telefon: (02) 235 37 00

     eko sola  erasmus logo web3 facebook-icon

 

 

 

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem uporabe te strani soglašate z uporabo piškotkov.

Če ne spremenite nastavitev, se z njimi strinjate.

Razumem

logotip EKP 2014 2020 SIO 2020

Predstavitev programa naravovarstveni tehnik 2019

V sredo, 9. 10. 2019 smo na šoli organizirali tehniški dan za OŠ Miklavž na Dravskem polju. Obiskali so nas učenci od 7. do 9. Razreda. Namen obiska je bil spoznati našo šolo in naše poklice.

Tako smo se učencem predstavili tudi s programom naravovarstveni tehnik. Dijaki so jim poskušali v kratkem času predstaviti nekaj aktivnosti s katerimi se srečujejo v štirih letih šolanja. Želeli smo jim pokazati, da pri tem poklicu dobiš širino.

Najprej sta jim Zala in Luka predstavila kakšne analize vode izvajamo, kako ugotovimo, da imamo trdo vodo in kakšen pH ima voda, še posebej, če je onesnažena. Predstavila sta kakšne analize lahko opravljamo s specialnim kovčkom za analizo vode in tal. K izvedbi analiz trdote vode in pH sta povabila tudi učence, ki so se dela lotili zelo natančno, kar je zelo pomembno.

TEHNISKI DAN 2019 001TEHNISKI DAN 2019 002

TEHNISKI DAN 2019 003TEHNISKI DAN 2019 004

Mihael in Ali pa sta demonstrirala kako lahko s pomočjo elektronskega merilca (Vernier) izmerimo količino kisika v vodi.

TEHNISKI DAN 2019 005

Sledila je delavnica na kateri so dijakinji Danijela in Tamara skupaj s prof. Heleno Slivnjak Ramuta predstavile različne tipe hišk za žuželke, njihov pomen in katere živali živijo v njih.

TEHNISKI DAN 2019 006TEHNISKI DAN 2019 007

Po začetni predstavitvi pa so se učenci lotili izdelave doma za pikapolonice. Za dom so uporabili kar glinene lončke, ki so bili pobarvani v rdečo barvo. Rdeča barva naj bi privabljala pikapolonice.

Nato je vsak učenec napeljal skozi lonček vrvico, na kateri so naredili več vozlov, ki so omogočili, večjo stabilnost lončka.

TEHNISKI DAN 2019 008

TEHNISKI DAN 2019 009TEHNISKI DAN 2019 010

Potrebno je bilo narediti še "posteljico" za pikapolonice. V ta namen so natlačili seno v lonček.

TEHNISKI DAN 2019 011TEHNISKI DAN 2019 012

Na koncu je bilo potrebno vrvico le še zvezati. Tako, dom za pikapolonice je bil nared, učenci pa ga morajo le še obesiti doma na vrtu.

Učencem smo želeli pokazati, da je lahko tudi ta mali prispevek pomemben korak k večji biotski pestrosti v našem vrtu.

Oskar, Patrik in Mojca so učencem predstavili, kako pomembno je, da čim manj uporabljamo plastiko oz. jo nadomestimo z okolju prijaznejšimi materiali. Še posebej nas je stisnilo pri srcu, ko smo videli kaj doživljajo živali, ko se ujamejo v plastiko, ali pa posnetki plaž, ki so zasute z odpadki. Vsi smo se strinjali, da se na takšni plaži že ne bomo kopali. Mojca je učencem pokazala nekaj primerov, kako so se naši dijaki lotili zamenjave plastike z drugimi materiali.

TEHNISKI DAN 2019 013TEHNISKI DAN 2019 014

Za konec pa sta Martin in Tilen predstavila pomen lesne biomase za Slovenijo in kakšna lesna goriva uporabljamo.

TEHNISKI DAN 2019 015

Verjamem, da so učenci začutili, zakaj je tako pomemben poklic naravovarstvenega tehnika. Ne gre za tipičen poklic, kjer delaš točno določeno stvar (popravilo avtomobila, gradnja hiše, napeljava elektrike itd.), ampak gre za mešanico različnih področij, katerih cilj je samo eden – ohranitev čiste narave.

Zahvalil bi se rad dijakom 3.a in 4.a razreda program naravovarstveni tehnik, ki so izvedli tehniški dan in vsem profesorjem, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi tehniškega dne: Heleni Slivnjak Ramuta, Nataliji Horvat in Andreji Gračner.

Zapisal in fotografiral: Simon Gračner